Nebudu vám říkat, abyste poslouchali umělce jako Jimi Hendrix, The Brouci nebo Pink Floyd. I když se jedná o vynikající doplňky do každého seznamu skladeb na výlet, mnoho lidí napadlo zařadit do svého seznamu skladeb 1 nebo více těchto umělců. Doufám, že vám v tomto článku představím alespoň jednoho nového umělce, o kterém jste ještě neslyšeli a který vaši cestu výrazně obohatí. Nebo vám alespoň připomene umělce, na kterého jste možná zapomněli a kterého byste rádi znovu navštívili.
Při užívání psychedelik je životně důležitá hudba, kterou hrajete. Existuje mnoho věcí, které je třeba zvážit, jedním z nich je dávkování, které užíváte. Nevím jak vy, ale jsou některé skladby, které bych si raději ponechal v playlistu, který je pro mírnější výlet než pro plnohodnotný průlomový výlet. Když si vezmete halucinogeny, smysly se nejen zbystří, ale také se zpřeházejí. Můžete například slyšet a cítit skladbu vycházející z reproduktoru. Vzniká tak složitá a intimní interpretace zmíněné písně, kterou už nikdy nebudete moci replikovat!
Během cesty jsou obvyklé signály, které přijímáme z našeho okolí, zkreslené. Ať už se jedná o vizuální nebo sluchový signál, váš mozek jej bude vnímat velmi jedinečným způsobem.
Přáli jste si někdy, abyste si mohli poprvé poslechnout svou oblíbenou skladbu? Psychedelika nám tento zážitek umožňují. Výběr skladeb, které se dostanou do vašeho seznamu skladeb, je však zásadní, protože přehrávání nesprávné skladby ve špatnou dobu může způsobit negativní posun v zážitku. Píseň, kterou můžete milovat ve střízlivém stavu mysli, nemusí být tak příjemná na poslech, když jste na tripu. To je důvod, proč je vždy dobré mít k dispozici hlídače. Tato osoba vám může píseň snadno změnit, pokud cítí, že vás jakkoli trápí.
Kromě toho jsou některé písně, které raději poslouchám, když hledám introspekci, a jsou písně, které preferuji, když mám lehčí výlet. Osobně mám rád 3 playlisty na tripování.
1) Vysoká dávka / hrdinská dávka.
2) Střední dávka výletu.
3) Chladný a lehký výlet.
Jak již bylo řečeno, níže jsem zahrnul 3 různé umělce pro každý typ seznamu skladeb výletu.
Hudba, kterou můžete poslouchat, když zakopnete o míče
Mým prvním navrženým umělcem je John Frusciante. S největší pravděpodobností ho znáte jako oblíbeného kytaristu z Red Hot Chili Peppers. Věděli jste ale, že si dělá vlastní sólové desky?
Hned přidám prozradení: Ne všechna jeho hudba je „trip friendly“. Konkrétně jeho starší desky. Když začal svou sólovou dráhu, potýkal se s devastující drogovou závislostí a jeho hudba to odrážela. Doporučil bych vám podívat se na jeho album “The Empyrean“ pro váš příští psychedelický výlet a zjistit, jak to jde.
Album bylo napsáno a nahráno v pohodlí Johnsova domova před vydáním 20. ledna 2009. I když je těžké určit žánr Johnsovy hudby, dalo by se toto album označit za experimentální a psychedelické. Pokud znáte Johna Fruiscainteho, víte, že absolutně nesnáší vysvětlování své hudby během rozhovorů, protože věří, že to ničí způsob, jakým mají ostatní interpretovat jeho umění. O tomto albu se však zmínil v rozhovoru pro Music Radar v roce 2009.
Slovo „Empyrean“ může být definováno jako místo nejvyššího bodu na nebi. Ve svém rozhovoru vysvětlil koncept svého alba na povrchové úrovni a zdůraznil skutečnost, že sahá mnohem hlouběji než jeho vysvětlení. Řekl, že album je od začátku do konce tak trochu cestou přes vzestupy a pády, přičemž nakonec dosahuje výšky.
Toto album je nejlepší si uložit pro případ, že se chcete vydat daleko do králičí nory a nechat se vést hudbou. The Empyrean je soundtrack průlomu! Vlastně sednout si a poslouchat toto album od začátku do konce úplně střízliví je psychedelický trip sám o sobě.
Chcete objevit nové hloubky? Chcete si vytvořit nový vztah k hudbě? Chcete se zaplést do morfující povahy času a prostoru? Chcete poslat svou mysl dvěma opačnými směry v jednom okamžiku? Pak se podívejte na toto album a poděkujte mi později!
Hudba k poslechu při středně silné dávce
Můj další návrh se týká situace, kdy užíváte podprůměrnou dávku a přitom si stále dopřáváte ty triphopové příchutě psychedelického zážitku. Představujeme: Kokoroko!
Tahle kapela je od všeho trochu. Od výbušných melodií, které vás nutí se hýbat, až po pomalé a intimní hudební aranže. Kokoroko je primárně instrumentálně založené s velmi malým počtem vokálů. Kapela hostí 8 jedinečných členů, kteří jsou skutečně naladěni jeden na druhého. Jejich hudba je nádherně instrumentovaná, každý nástroj přichází a odchází s božským načasováním.
Kokoroko lze popsat jako africkou jazzovou kapelu s triphopovým nádechem. Ať už je sledujete naživo nebo posloucháte jejich nahrané nahrávky doma, můžete cítit intimní vztah každé vrstvy jejich hudby k další.
Letos vydali nové album s názvem “Could We Be More“. Je to perfektní album, které si můžete pustit, když si vy a vaši přátelé dáváte drzou dávku magických hub a cítíte se groovy. Jejich hudbu si užívám zejména při houbách, nicméně jejich hudba může být příjemná i na jiných psychedelikách. Z nějakého důvodu mám z tohoto alba extra kašovitou atmosféru.
Jejich EP „KOKOROKO“ je také výborné pro pohodovější výlet. Vždy navodí tu správnou náladu, střízlivé nebo na tripu. Pokud máte rádi instrumentální hudbu a magické houby, pusťte si tuto kapelu příště a uvidíte, co se stane!
Hudba, kterou můžete poslouchat na pohodovém výletě
Přejděme k našemu poslednímu návrhu; Greentea Peng. Chovám k této ženě velkou lásku a velmi si jí vážím jako umělkyně. Greentea Peng je hudebník žijící ve Velké Británii a je doslovným ztělesněním magické houby! Na scéně je docela nová, přestože hudbu dělá už od mládí.
Dne 4. června 2021 vydala své debutové album s názvem “Man Made“. Za svým uvolněným vokálním přístupem má celou kapelu, která poskytuje vynikající kontrast. Tohle album je skvělé na to, pokud uždibujete kouzelné lanýže s kamarády.
Greentea Peng lze popsat jako psychedelické R&B. Ve své lyrice vždy zůstává reálná, odráží její názory na sociální konstrukty, náboženství/spiritualitu, politiku, morálku a na to, co to znamená být lidskou bytostí. Nemluvě o tom, že je to zelená čarodějnice a otevřeně o tom mluví v některých svých textech. Nikdy není nuda, když se Greentea Peng chopí mikrofonu!
Pokud se chcete hýbat a groove, její album Man Made je výbornou volbou. Na albu je jedna píseň s názvem “Party Hard Interlude“, kterou mohu vřele doporučit zapnout, když máte v těle psilocybin… Poslechněte si to a pochopíte proč! Pokud se vám líbí její album Man Made, mohu doporučit, abyste si příště poslechli její nejnovější EP „Greenzone 108“.
I když se její hlas dá popsat jako R&B, její kapelu je mnohem těžší zaškatulkovat. Nečekaná směs jazzu, psychedelie, hip hopu a hudební alchymie. Jen málo věcí vám zvedne náladu tolik, jako když si vezmete houby a/nebo konopí a nasadíte si Peng!
Závěrem
I když bych o těchto umělcích mohl pokračovat dál a dál, uzavřu tento článek několika přetrvávajícími myšlenkami. Všichni tito umělci jsou mi velmi blízcí v srdci, stejně jako místa, která jsem s nimi navštívil. Hudba je univerzální jazyk a možná jeden z největších darů lidské zkušenosti.
Hudba měla být vždy důležitou součástí tohoto zážitku. Dokonce i naši dávní předkové toužili po rytmu a projevovali to ve vývoji hudby v průběhu dějin. Od tleskání rukama přes mlácení kamenů o sebe, bubnování do vody, vytváření bubnů ze zvířecí kůže a tak dále… Jsme tvůrci!
Hudba je o interpretaci a emocích. Skutečnost, že dokážeme převést umění do emocionálního dopadu, je dar, který nám nikdo nevezme. Hudba nás může doslova léčit tím, že se zpřístupní částem nás samých, které se bez síly hudby nemohou vynořit na povrch. Je to brána k něčemu, co nás přesahuje.
Pokud hledáte přítele, který s vámi bude sdílet vaši bolest, obraťte se na hudbu.
Pokud se chcete dostat ze své mysli do svého těla, obraťte se na hudbu.
Pokud dnes hledáte něco, za co byste mohli být vděční, obraťte se k hudbě.