Jak vytvořit kryptoměnovou peněženku

Víte, jak nainstalovat software do stolního počítače nebo notebooku? Instalovali jste někdy aplikaci do telefonu? Pokud ano, pak bude vytvoření kryptopeněženky snadné.

Při nákupu kryptoměn je musíte někde uložit. Kryptoměna je koneckonců zcela digitální. Kryptoměny můžete uchovávat na kryptoměnové burze, což má své výhody i nevýhody. Nebo si můžete vybrat vlastní nebo neúschovnou peněženku. Co to všechno znamená, vám vysvětlíme na této stránce.

Nejprve byste si měli přečíst článek „Jak provést kryptoměnovou transakci“, kde najdete základní informace. Pokud se však již s kryptoměnami seznamujete a hledáte informace o tom, jak vytvořit kryptoměnovou peněženku, pak jste na správném místě.

Hostované peněženky nebo „webové peněženky“

Hostované peněženky jsou nejoblíbenějším a nejjednodušším způsobem, jak si zřídit kryptopeněženku. V podstatě jde o to, že své kryptopeněženky uchováváte na libovolné výměnné platformě. Můžete si například stáhnout aplikaci, jako je Coinbase, zaregistrovat se a ověřit a pak začít nakupovat kryptoměny. Coinbase pak bude tyto mince držet v hostované peněžence.

Říká se jí hostovaná, protože třetí strana uchovává nebo „hostuje“ vaši peněženku v blockchainu. Je to podobné, jako když banky uchovávají vaše peníze na spořicím účtu.

Hostované peněženky však mají spoustu výhod i nevýhod.

PROS:

  • Můžete začít obchodovat ihned
  • Nevyžaduje velký výzkum ani žádný další hardware.
  • If you forget your password, you can still recover your crypto

CONS:

  • Omezené možnosti nakládání s kryptoměnami
  • Technicky vzato nemusíte kryptoměny vlastnit (to závisí na platformě).
  • Zranitelnost vůči hackerům
  • Není regulováno žádným vládním orgánem nebo organizací
  • Není pojištěn, takže pokud platforma zkrachuje nebo je hacknuta, máte smůlu (a krypto).

Obecně se nedoporučuje neukládat na burze velké množství kryptopeněz. Kromě hackerských útoků je tu problém s úschovou. Podobně jako v tradiční bance, kde na peníze na účtu nemáte právní nárok. Když vybíráte peníze, žádáte banku o svolení. Stejně tak v závislosti na podmínkách platformy nemusíte tyto kryptoměny přímo vlastnit.

Webové peněženky jsou dobré pro začátek, ale pro ty, kteří to s transakcemi v kryptoměnách myslí vážně, existují lepší možnosti.

Non-custodial or self-custody wallets (also called software wallets)

Peněženky bez úschovy nebo peněženky s vlastní úschovou (neboli softwarové peněženky) se nespoléhají na třetí stranu, aby zajistila bezpečnost vašich kryptoměn. Peněženka bez úschovy je software, který můžete použít k uložení svých kryptoměn. Je to stejně snadné jako stažení aplikace.

Zabezpečení a správa vašeho hesla je výhradně na vaší zodpovědnosti. V kryptografii se heslům říká „soukromý klíč“ nebo „seed phrase“. Ten potřebujete pro přístup ke svému šifrovacímu kódu. U peněženek s vlastní úschovou je odpovědnost jen a jen na vás.

Výhody přidané odpovědnosti jdou nad rámec úplné kontroly nad bezpečností vaší kryptopeněženky. Můžete se také podílet na pokročilejších kryptoaktivitách, jako je půjčování a výpůjčky.

Zde se dozvíte, jak si vytvořit peněženku bez úschovy.

  1. Stáhněte si aplikaci peněženky, například Coinbase, Ledger Nano X, Electrum nebo Mycelium. Existuje jich spousta dalších, takže si nezapomeňte prozkoumat, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Některé peněženky jsou vytvořeny pro mobilní zařízení, zatímco některé fungují lépe na počítači. Mnozí považují Coinbase za nejlepší peněženku pro začátečníky.
  2. Na rozdíl od hostované peněženky nemusíte u peněženky s vlastní úschovou sdílet své osobní údaje. Účet si můžete vytvořit i bez e-mailové adresy.
  3. Zapište si svůj soukromý klíč. Právě klíče jsou tím, čím jsou kryptoměny lepší než tradiční finanční instituce. Váš soukromý klíč je náhodná fráze o 12 slovech. Uchovávejte jej na bezpečném místě. Pokud tento klíč ztratíte, bude nemožné získat vaše kryptografické peníze zpět. V decentralizovaném blockchainu neexistuje žádná vyšší autorita.
  4. V závislosti na tom, jakou aplikaci peněženky si vyberete, se může stát, že nebudete moci nakupovat krypto přímo za tradiční měny, jako jsou dolary nebo eura. V takovém případě budete muset své krypto převést z jiného místa, například z hostované peněženky.

Pokud tento typ peněženky používáte, ujistěte se, že je plně neúvěrová. To znamená, že máte 100% kontrolu nad aktivy ve své peněžence. Protože jsou však tyto peněženky uloženy online, čelí stejným zranitelnostem jako kryptografické burzy.

Hardwarové peněženky (nazývané také studené peněženky)

Hardwarová peněženka (nebo také studená peněženka) je fyzické zařízení, které uchovává vaše kryptografické peníze. Kryptoměny nejsou bezpečnější než tato. Hardwarová peněženka uchovává vaše soukromé klíče, takže vaše krypto je offline. Koneckonců, hackeři se nemohou nabourat do toho, co není online.

Většina příležitostných uživatelů kryptoměn se hardwarovými peněženkami neobtěžuje. Mohou být nákladné (až 100 dolarů) a jejich nastavení je poněkud složité. Jsou však velmi výhodné, pokud jde o zabezpečení vašich kryptoměn. Hardwarové peněženky jsou nezbytné, pokud máte kryptoměny v hodnotě tisíců dolarů.

Pokud se někdo nabourá do vašeho počítače, vaše krypto je v bezpečí. I když se vám někdo vloupe domů a ukradne vám fyzickou hardwarovou peněženku – bez privátního klíče se k vašim kryptoměnám nedostane.

Zde se dozvíte, jak si vyrobit hardwarovou peněženku.

  1. Kupte si fyzické zařízení. Ledger a Trezor jsou renomované značky.
  2. Nainstalujte software dodávaný s hardwarem. Návod bude dodán se zařízením, ale pokud ne, Ledger i Trezor mají své návody online.
  3. Převeďte kryptografické peníze do své peněženky. Stejně jako většina peněženek pro vlastní úschovu vám hardwarová peněženka obvykle neumožňuje nakupovat krypto pomocí dolarů a eur.

Často kladené otázky

Jsou všechny kryptopeněženky neúvěrové?

Ne, rozhodně ne. Kryptoměnové burzy, jako je Coinbase, poskytují úschovné peněženky. Ty jsou užitečné pro základní činnosti, jako je nákup, prodej a obchodování. Vaše kryptoměny jsou však ve správě burzy.

Představuje hackerské útoky pro kryptopeněženky vážné riziko?

Nijak zvlášť. Všechny online finance jsou v zásadě rizikové. Ale běžné platformy, jako je Coinbase, jsou stejně bezpečné jako tradiční prodejny, jako je PayPal. U hardwarové peněženky žádné riziko nehrozí.

Jak poznám, že je moje peněženka opatrovaná?

Peněženky, které nejsou custodial, vyžadují, abyste vy (a pouze vy) vlastnili soukromý klíč spojený s veřejnou adresou vaší peněženky.

Co je to kryptografická adresa?

Je to něco jako adresa v reálném životě. Kryptoadresa je textový řetězec označující umístění konkrétní peněženky v blockchainu. Adresa může odesílat nebo přijímat kryptoměny. Může se také nazývat adresa blockchainu.

Jak mohu posílat kryptoměny pomocí peněženky?

Zjistěte adresu peněženky, do které chcete poslat krypto. Často, aby to bylo jednodušší, má adresa podobu QR kódu. V opačném případě se jedná o textový řetězec.

REWARD POINTS
  • Register Your Self and Earn
    10 Points
  • Umístěte objednávku a získejte body Earn 1 Body na každém 1.00 vynaložené
  • Refer Link
    Sdílejte tento odkaz a získejte odměnu pouze za jejich nákup.
  • Vydělávejte na nákupu někoho jiného
    Odměnou je : 20 Bod
  • image
    Použít body na celkový objem košíku

    Pravidlo převodu : 1.00 = 25 Bod

REWARD POINTS REWARD POINTS
Přejít nahoru