Než se naučíme, jak provést transakci s kryptoměnou, musíme se dozvědět několik základních informací o samotné kryptoměně. Například co dává kryptoměně její hodnotu? Proč se zabývat těmito legračními internetovými penězi, když si můžete převést nějakou hotovost z účtu PayPal?
Na konci této stránky už hodnotu kryptoměn pochopíte. Nejenže budete vědět, co je to kryptoměna a jak provést transakci, ale budete také vědět, proč byste mohli chtít mít dříve než později kryptopeněženku.
Ale to už předbíháme.
Kryptoměna je kombinací dvou prospěšných technologií: peněz a kryptografie.
Setkali jste se někdy s CAPTCHA? Y’know, když jste na webové stránce a chtějí po vás, abyste klikli na obrázky s motorkami, abyste dokázali, že nejste bot? To je kryptografie v akci. Kryptografie pracuje na pozadí a zajišťuje, aby naše aplikace pro zasílání zpráv byly bezpečné proti špehování třetími stranami.
Kryptoměny jsou digitální nebo virtuální měny zabezpečené podobnými protokoly ochrany soukromí a bezpečnosti. Je to v podstatě kryptografie aplikovaná na peníze a směnu.
Ale počkejte – jak přesně vytvoříte peníze z ničeho? I když to „nic“ je hromada počítačového kódu. Proč mají kryptoměny hodnotu?
Tato stránka vysvětluje, jak provést transakci s kryptoměnou. Nejprve však poskytneme několik informací o samotné technologii. Pokud chcete přejít k jádru věci, použijte podnadpisy a najděte si svůj konkrétní zájem.
Klíčové poznatky
- Kryptoměna je digitální aktivum v síti distribuované přes miliony počítačů. Podobně jako „Napster“ nebo jiné weby pro sdílení souborů P2P.
- Vlády a hudební vydavatelství nemohly lidem zabránit ve stahování hudby, protože struktura aplikace byla příliš decentralizovaná. Musely by vyčistit svět od počítačů, aby lidem zabránily ve sdílení hudby. Podobně mohou kryptoměny existovat mimo kontrolu vlád a bank nebo jiných centrálních orgánů.
- Decentralizované systémy se nerozpadají v jediném bodě selhání. Kryptoměny mohou zajistit levnější a rychlejší převody peněz, zejména bez ověřování třetí stranou a bezpečnostních poplatků. Bezpečnost je zabudována přímo v systému.
- Transakce s kryptoměnami je stejně snadná jako stažení aplikace do telefonu.
- Pokud chcete provést jen pár transakcí, nic velkého, začněte tím, že si otevřete účet na platformě, jako je Coinbase. Ověřte svou totožnost a můžete vyrazit na závody! Nepotřebujete digitální peněženku ani žádné předchozí znalosti o kryptoměnách!
Proč je kryptoměna cenná?
Dnes máme bankovní karty, které představují papírové peníze. Dříve se papírové peníze daly vyměnit za zlato a stříbro. Zlato a stříbro byly cenné, protože si lidé cenili jejich použití ve špercích. Cokoli, co lidé používají jako peníze, mělo vždy původ v něčem hodnotném.
S výjimkou kryptoměn… nebo to tak alespoň vypadá.
Mnozí si neuvědomují, že kryptoměna je zároveň měnou i platebním systémem. Platební systém je zdrojem její hodnoty. Ale i kryptoměnoví nadšenci mají s tímto pojmem problémy, takže se do něj ponořme trochu hlouběji.
Technologická omezení vždy oddělovala měny od jejich platebních systémů. Když převádíte peníze po celém světě, musíte se spolehnout na třetí strany. A těmto třetím stranám musíte důvěřovat, stejně jako ony musí důvěřovat vám.
Proto byly vynalezeny kryptoměny – aby se tato závislost na třetích stranách obešla. Záhadný tvůrce bitcoinu Satoshi Nakamoto o svém vynálezu řekl:
„Čistě peer-to-peer verze elektronických peněz by umožnila posílat online platby přímo z jedné strany na druhou, aniž by musely procházet finanční institucí. Digitální podpisy představují část řešení, ale hlavní výhody se ztrácejí, pokud je stále vyžadována důvěryhodná třetí strana, aby se zabránilo dvojímu utrácení. Navrhujeme řešení problému dvojího utrácení pomocí sítě peer-to-peer. Síť označuje transakce časovými razítky tak, že je hashuje do průběžného řetězce založeného na hashi proof-of-work, čímž vytváří záznam, který nelze změnit bez opětovného provedení proof-of-work.
Co je to „blockchain“?
Kryptoměny jsou díky technologii blockchain možné. Jedná se o distribuovanou účetní knihu, která je v podstatě databází sdílenou a synchronizovanou napříč prostorem a přístupnou více lidem. Poskytuje transakcím veřejné „svědky“ namísto centralizované účetní knihy, která se spoléhá na finanční instituce nebo třetí strany.
Blockchainová účetní kniha žije v cloudu. Blokový řetězec, který může kdokoli a kdykoli sledovat a jehož uživatelé jej mohou monitorovat, umožňuje předávání bitů informací z jedné osoby na druhou. Tyto informační bity jsou jako digitálně zabezpečené vlastnické tituly. Nakamoto je nazval „digitálními podpisy“.
Blockchain tyto digitální podpisy ověřuje, aniž by byl závislý na důvěryhodné agentuře třetí strany. Internetová účetní kniha, ke které má přístup každý, je užitečná. Zaznamenává částky, čas a veřejnou adresu každé transakce. Blockchain zaručuje integritu systému. Měnová jednotka je pouze digitální formou vlastnického titulu. Skutečnou hvězdou je blockchain.
Hodnota kryptoměn není zakotvena v digitálních mincích, ale v platební síti. Pokud by kryptoměny nějakým způsobem opustily blockchain, hodnota digitálních mincí by klesla na nulu. Důvodem je to, že blockchain není jen o penězích.
Blockchain je dokonalý vynález pro přenos informací, které vyžadují zabezpečení, potvrzení nebo ujištění o pravosti. Snižuje totiž možnost lidské chyby. Hierarchické struktury jsou repl
Kdo používá šifrování?
Pokud nasloucháte těm, kteří mohou na kryptoměnách nejvíce ztratit, vydělávají na nich pouze zločinci a podnikatelé ze Silicon Valley. To je však zjevná lež. Přijetí kryptoměn je ve vyspělých zemích, jako jsou Spojené státy, Velká Británie, Kanada a země Evropské unie, velmi rozšířené.
Stejně tak přijaly kryptoměny rozvíjející se ekonomiky v Africe. Nedávný průzkum naznačil, že 33 % Nigerijců vlastní kryptoměny.
Obyvatelé Indie, Číny a Brazílie přijali kryptoměny, aby mohli převádět peníze přes hranice bez zbytečných výdajů.
Spojené státy a Kanada se ke kryptoměnám stavějí vstřícně. Mnoho zemí zametá kryptoměny pod regulační koberec při prosazování pravidel proti podvodům a praní špinavých peněz. Ne tak pro Američany a Kanaďany.
Členské státy Evropské unie jsou tradičně méně vřelé v přijímání. To se však mění, protože vlády a parlament EU dosáhly dohody o regulaci kryptoměn.
Na většině míst vlády kryptoměny zdaňují jako kapitálové zisky.
Kryptoměny jsou nelegální v Alžírsku, Egyptě, Bangladéši, Číně (pro rezidenty od září 2021) a Severní Makedonii (jediná evropská země s úplným zákazem).
Kolumbijští občané mohou kryptoměny vlastnit, ale finanční instituce v zemi mají zakázáno se do nich zapojovat.
Kdo přijímá kryptoměny?
Kryptoměny jako Bitcoin přijímají společnosti jako Paypal, Microsoft, Wikipedia a dokonce i Home Depot (největší americký prodejce domácích potřeb).
A my v RealChems samozřejmě kryptoměny jako platbu přijímáme.
Proč byste měli používat kryptoměny?
Používání kryptoměn má několik výhod.
Ochrana vašeho majetku – Decentralizovaná struktura kryptopeněz znamená, že váš majetek není náchylný k důvěryhodným vztahům třetích stran. Při obchodování si můžete ponechat to, co vyděláte. Neexistuje žádný poplatek zprostředkovateli.
Ochrana proti krádeži – Transakce jsou ověřovány a zaznamenávány ve veřejné účetní knize. Identity jsou šifrované.
Ochrana proti inflaci – Navzdory své volatilitě si kryptoměny udržují svou hodnotu, zatímco inflace dosahuje rekordních hodnot. Kryptoměny mohou sloužit jako finanční polštář v nejistém světě.
Bezpečné a transparentní – Kryptoměny jsou veřejné a soukromé tam, kde je to důležité. Dostatečně veřejné, aby bylo zajištěno, že platební síť zůstane čestná. Ale dostatečně soukromé, aby zabezpečily vaši identitu.
Jak a kde koupit kryptoměny?
Chcete-li si koupit kryptoměnu, musíte si najít makléře nebo kryptoměnovou burzu.
(Kryptoměny můžete také těžit, ale to nás zavede do králičí nory, co to vůbec „těžba“ kryptoměn je. Kromě toho k tomu člověk potřebuje obrovský výpočetní výkon a prostředky, takže pro základní transakce se to nevyplatí).
Kryptoměna je platforma, kde se setkávají kupující a prodávající, aby obchodovali s kryptoměnami. Jsou podobné online makléřským platformám. Nejoblíbenější jsou Coinbase a Gemini, ale můžete si vybrat ze spousty dalších.
Problémem kryptoměnových burz je, že je vlády neregulují. V případě hackerského útoku nebo nepředvídané události by tedy lidé s kryptoměnami na těchto burzách mohli přijít o své peníze.
Kryptoměnové burzy mají tendenci orientovat se na začátečníky, a proto si účtují vyšší poplatky, než kdybyste se vydali jinou cestou.
Kryptoměnový broker vás zbaví složitosti celého procesu. Robinhood a SoFi jsou dva z nejznámějších krypto brokerů.
Stejně jako „běžný“ broker je krypto broker prostředníkem mezi vámi, spotřebitelem, a kryptoměnovou burzou. Pokud vám nevadí zaplatit malý poplatek za služby, je využití krypto brokera skvělým způsobem, jak vstoupit do této oblasti bez větších předchozích znalostí.
Jakmile se zaregistrujete u makléře nebo na kryptografické burze, můžete na svůj účet vložit peníze. S penězi na účtu můžete nakupovat kryptoměny. A nebojte se, pokud si nemůžete dovolit jakoukoli cenu bitcoinu, na které se momentálně nachází. Můžete si koupit zlomkové částky, například 1/100 milióntiny o.
Mezi deset největších kryptoměn na trhu patří:
- Bitcoin (BTC)
- Ethereum (ETH)
- Tether (USDT)
- Binance Coin (BNB)
- Cardano (ADA)
- Dogecoin (DOGE)
- XRP (XRP)
- Solana (SOL)
- U.S. Dollar Coin (USDC)
- Uniswap (UNI)
Při nákupu kryptoměn prostřednictvím makléře nebo burzy je třeba mít na paměti několik věcí:
Budete muset ověřit svou totožnost. Je to proto, aby se zabránilo podvodům a splnily se požadavky vládních předpisů. Kryptografická platforma vás může požádat o kopii řidičského průkazu nebo pasu.
Některé společnosti vydávající kreditní karty zpracovávají transakce s kryptoměnami jako hotovostní zálohy. Pokud tedy převádíte peníze z kreditní karty na kryptoměnu, dejte si pozor na vyšší úrokové sazby a poplatky za hotovostní zálohy od své banky.
Kam mám uložit své kryptografické peníze?
Máte několik možností: kryptoměnu, digitální peněženku nebo fyzickou peněženku. Z bezpečnostních důvodů doporučujeme digitální nebo fyzickou peněženku. Pokud však do světa kryptoměn teprve pronikáte a nemáte velký zůstatek, není nic špatného na tom, když si kryptoměny necháte na burze.
Více informací o tom najdete v článku Jak si vytvořit kryptopeněženku.
Jak provést transakci s kryptoměnou
Konečně! O kryptoměnách jsme se dozvěděli téměř vše. Nyní se můžeme dostat k jádru problému. Jak tyhle zatracené věci používat!?
Řekněme, že máte nějaké kryptoměny na burze nebo uložené v peněžence. Co teď?
Nejjednodušší transakcí je prostá výměna jedné kryptoměny za jinou. Můžete to udělat z pohodlí krypto burzy nebo to oznámit svému brokerovi.
Když chcete vyplatit peníze, můžete využít online kiosek určený pro převod kryptoměn na místní měnu.
Ale řekněme, že si chcete za krypto něco koupit?
Můžete převádět mezi digitálními peněženkami. K provedení transakce potřebujete pouze blockchainovou adresu peněženky, do které peníze posíláte.
Pokud používáte bitcoin, bude adresa vypadat nějak takto: 1FtjAzGKSyAavUkbw5QsyzzNDKdtPXk95D.
Každá adresa odkazuje na konkrétního uživatele nebo umístění konkrétní peněženky. Každá kryptografická adresa je jedinečná, protože představuje umístění peněženky v blockchainu.
Kryptoadresy jsou veřejné, ale osoba nebo peněženka, která za adresou stojí, zůstává anonymní.
Jednotlivci mohou posílat kryptoměnu na kryptoadresu, podobně jako lze posílat běžnou měnu na e-mailové adresy. Nejprve však potřebujete adresu peněženky, na kterou peníze posíláte. Nebo naopak, osoba, která se vám snaží poslat kryptoměnu, potřebuje adresu vaší peněženky (nebo adresu na burze).
Protože kryptografické adresy jsou dlouhé a náhodné, lidé si pro snadné transakce a komunikaci oblíbili QR kódy. Tyto QR kódy představující kryptografické adresy jsou bezpečné pro inzerci, protože jsou chráněny proti krádeži.
Kryptografická adresa je „veřejný klíč“. Veřejný klíč je jeden ze dvou klíčů používaných v kryptografii. Klíč používaný pro dešifrování se liší od klíče používaného pro šifrování. Nebo jinak řečeno, mohu vám poslat peníze na vaši adresu v blockchainu, ale nemohu tuto adresu použít k tomu, abych vám ukradl digitální peněženku.
Shrnutí: jak provést transakci s kryptoměnou
Pokud víte, jak si stáhnout aplikaci do telefonu, můžete začít s kryptoměnami a provádět transakce. Tak snadné to je.
Potíž s kryptoměnami spočívá v pochopení toho, co to je a proč mají hodnotu. Doufáme, že jste se dnes něco dozvěděli. A pokud byste chtěli získat více informací o tom, jak si pořídit peněženku s kryptoměnami a provádět s ní transakce místo toho, abyste se spoléhali na zprostředkovatele nebo burzy mincí, podívejte se do článku Jak si pořídit peněženku s kryptoměnami. Měla by vám odpovědět na všechny další otázky.